Skip to main content
Nagawicka Lake Yacht Club
Founded in the Spirit of Sailing
NLYC burgee
HomeJudging Schedule

 

2017 JUDGING SCHEDULE

 

Date

Fleet

Time

Boat 1

Boat 2

Cold Water Spectator

6/1 Thurs

MC

6:15

Steven Anderson

Phil Schuman

Frank Pearce

6/3 Sat

X

10:00

Kevin Monahan

Nancy Tegeder

Jeff Nigel

6/4 Sun

C/MC

10:00

Craig Heinze

Randy Rauth

Kim Crucius

6/6 Tues

C

6:15

Todd Sternaman

Pam Behrend

Frank Pearce

6/8 Thurs

MC

6:15

Herb Rasmussen

Jeff Nigel

Frank Pearce

6/10 Sat

X

10:00

Tom Heinrich

Bob Aulik

Jeff Nigel

6/11 Sun

C/MC

10:00

Kevin Monahan

Gene Kraklow

Stacy & Joel Kugler

6/13 Tues

C

6:15

Todd Sternaman

Jana Petersen

 

6/15 Thurs

MC

6:15

Sharon Kraklow

Jeff Nigel

 

6/17 Sat

X

10:00

Tim Cleary

Alison Lux

 

6/18 Sun

C/MC

10:00

Sharon Kraklow

Jayson Kurfis

 

6/20 Tues

C

6:15

Herb Rasmussen

Jeff Moylan

 

6/22 Thurs

C/MC

6:15

Kevin Monahan

Eric Kase

 

6/27 Tue

C

6:15

Paul Price

Tom Hoffmann

 

6/29 Thurs

MC

6:15

Peter Keck

Phil Schuman

Toby Lux (assistant)

7/1 Sat

X

10:00

Jim Anderson

Nancy Tegeder

 

7/2 Sun

Back to back

C/MC

 

10:00

Craig Heinze

Mike Chartre

 

7/4 Tues

C/MC

X

10:00

1:00

Kevin Monahan

Marie Schimenz

Jayson Kurfis

Alison Lux

 

7-8 Sat

X

10:00

Pam Behrend

Bob Aulik

 

7/9 Sun

C/MC

10:00

Herb Rasmussen

Gene Kraklow

 

7/11 Tues

C

6:15

Todd Sternamann

Jayson Kurfis

 

7/12 Wed

X

10:00

Sharon Kraklow

Judy Grosch

 

Date

Fleet

Time

Boat 1

Boat 2

Cold Water Spectator

7/13 Thurs

MC

6:15

Tom Heinrich

Jim Anderson

 

7/15 Sat

X

10:00

Mike Chartre

Nancy Tegeder

 

7/16 Sun

C/MC

10:00

Paul Price

Tom Hoffmann

 

7/18 Tues

C

6:15

Herb Rasmussen

Jeff Moylan

 

7/20 Thurs

MC

6:15

Sharon Kraklow

Eric Kase

 

7/23 Sun

C/MC

10:00

Herb Rasmussen

 

 

7/25 Tues

C

6:15

Paul Price

Tom/Sue Hoffmann

 

7/27 Thurs

MC

6:15

Steven Anderson

Jayson Kurfis

Cyndy Moylan (assist)

7/30 Sun

C/MC

10:00

Tom Heinrich

Jayson Kurfis

Cyndy Moylan (assist)

8/1 Tues

C

6:15

Kevin Monahan

Pam Behrend

 

8/2 Wed

X

10:00

Michele Heinze

Judy Grosch

 

8/8 Tues

C

6:15

Kevin Monahan

Joanne Burnett

Tessa Lux (assist)

8/10 Thurs

MC

6:15

Sharon Kraklow

Frank Pearce

 

8/13 Sun

C/MC

10:00

Paul Price

Tom Hoffmann

 

8/19 Sat

Skipper/Guard

X

10:00

follow

Pam Behrend

Alison Lux

 

8/22 Tues

C

 

Herb Rasmussen

Jeff Moylan

 

8/24 Thurs

MC

6:15

Tom Heinrich

Jeff Nigel

 

8/26 Sat

X

10:00

Jayson Kurfis

Bob Aulik

 

8/27 Sun

C/MC

10:00

Herb Rasmussen

Chuck Hajinian

 

8/29 Tues

C

6:15

Paul Price

Tom Hoffmann

 

8/31 Thurs

MC

6:15

Steven Anderson

Jim Anderson

 

9/2 Sat

C/MC

X

10:00

1:00

Jana Petersen

Marie Schimenz

Gene Kraklow

Judy Grosch

 

9/3 Sun

C/MC

X

10:00

1:00

 

Jeff Nigel

Chuck Hajinian

MaryLloyd Murphy

 

9/4 Mon

C/MC

X

10:00

1:00

Craig Heinze

Tim Cleary

 

Jayson Kurfis